AS-642

Wzmacniacz jeszcze nie ukończony, a przypadkiem wraz z innym zamówieniem dostałem tuner FM. W oczekiwaniu na inne elementy do wzmacniacza postanowiłem go naprawić i przestroić.

Radio wyglądało na bardzo zaniedbane. Brudne – zasypane jakimś pyłem, nie „trzymało” częstotliwości, podświetlenia nie było, wymagane było przestrojenie na cywilizowane pasmo CCIR. Przy próbie strojenia trafiłem jeszcze na uszkodzone potencjometry programatora, problemy z zasilaniem i na deser z dziwnym przydzwiękiem sieci na wyjściu tunera.

Po odgruzowaniu, rozruszaniu bezpieczników (patyna), Wymieniłem kilka starych kondensatorów które wykazywały bardzo poważne zużycie. Z czego jeden był niemal bez pojemności. W czasie uruchomienia pojawił się jeszcze jeden problem, sprzęt budowany w latach 80-tych był przystosowany do napięcia 220V, obecne 230V wpływa na elementy urządzeń opartych na transformatorach. Trzeba było poprawić kilka obwodów które były wyliczone na inne parametry – m.in. układ zasilania warikapów (większy niż oryginalnie prąd UL1550). Po żmudnym doprowadzeniu radia do stanu umożliwiającym uruchomienie. Zabrałem się do przestrojenia. Tu skorzystałem z fachowej wiedzy doświadczonych kolegów z elektrody.

Wiedza zawarta w wątku „Przestrojenie tunera Diora AS-642” 

Na wszelki wypadek zrzut strony i pliki dla potomnych 
Przestrojenie tunera Diora AS-642 – elektroda

Po przestrojeniu okazało się że źle pracowały układy w.cz. z powodu zbyt wysokiego napięcia na układach strojenia, Tu właśnie wyszły różnice w zasilaniu, problem z rezystorem, zasilającym, wyschnięty kondensator i zastałą podkówka. Dodatkowo regulacja ARC również zaczęła ładnie gasić szumy między stacjami (napięcie warikapów).

Dodatkowo wymienione tranzystory na wyjściu toru audio na nowe – niskoszumowe.

 

Standardowo układ przystosowany do wymiany oświetlenia na już sprawdzone 12V LED. W tym celu przełączyłem zasilanie z transformatora na kondensator w zasilaczu i dołożyłem rezystor 200om, na dwóch żarówkach mam ok 7V – intensywność świeceniea jest idealna 

 

Tagi

Related Posts