I stało się…..NAD3020

Długo szukałem, ale udało się zdobyć wiekowego NAD3020 – „Made in NAD”. Model pochodzi ze sklepu w Tokyo zakupiony na początku produkcji w 1978 r. przez pewnego anglika, pracującego na stażu. Tak szczegółowe informacje otrzymałem w bardzo sentymentalnej wiadomości  email od sprzedającego z Londynu. Sprzedawca wyraził radość że sprzedany sprzęt dostanie drugie życie, po naprawie. Ponieważ sprzęt ma swoje lata, wymaga troszkę pracy. Na szczęście nosi normalne ślady użytkowania i wygląda że jest zachowany w stanie fabrycznym. Rzeczywistość wygląda tak, że większość egzemplarzy o ile nie doczekała się renowacji, jest w stanie agonalnym. Mnie zaś czeka wielka przyjemność odtworzenia na własność jednego z bardziej cenionych wzmacniaczy audio.

Zakup

Sprzęt

 

Ocena stanu ogólnego

Sprzęt dotarł w stanie ogólnie średnim. Nieco ciszej działał jeden kanał. Wtyczka angielska.

Naprawy

Aby dostosować sprzęt do naszych warunków, w pierwszej kolejności wymagana była wymiana wtyczki z angielskiej na polską.

W drugiej kolejności wymagane było gruntowne rozebranie i wyczyszczenie  wzmacniacza – czas zrobił swoje. Na szczęście PCB nie ucierpiało.

Po długim poszukiwaniu uszkodzeń, a jest ich kilka, rozpoczynam kolejny etap – poszukiwanie części. Okazuje się że nie jest to proste. Polskie zasoby są tak bardzo ograniczone że oryginalne części trzeba było ściągać z całej europy. Problem dotyczy nawet największych dostawców części.
Uległy uszkodzeniu (całkowite rozwarcie) tranzystory w przedwzmacniaczu. Dotyczy tranzystorów Philips BC549C. Usterka trudna do zlokalizowania bez generatora i oscyloskopu. Sygnał docierający do wyjścia przedwzmacniacza był tylko nieco niższy niż w drugim kanale, do tego zniekształcenia sygnału były minimalne. Układ przedwzmacniacza ma dość nietypowa konstrukcję, balans zdaje się mieszać oba kanały. Tak oczywiście nie jest, ale znalezienie usterki przez to było jeszcze bardziej kłopotliwe.
Lista części wymienionych na oryginalne odpowiedniki.

Zasilacz

  • Kondensatory elektrolityczne 4x 1000uF 63V – były spuchnięte od strony koreczka.

Przedwzmaczniacz

  • Tranzystror BC549C – całkowite rozwarcie
  • Tranzystor BC556 – zmiana parametrów pracy, grzał się

Pomiary i testy.

 

Tagi

Related Posts